Optika v Olomouci - Katedra optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého
Proč být fyzikem?

Fyzika je pro ty, kteří neztratili dětskou vlastnost neustále si klást otázky. Proč je nebe modré a tráva zelená? Co vlastně nutí střelku kompasu točit se jedním směrem? Proč se těžké věci přitahují? Můžeme vypnout gravitaci nebo předběhnout světlo? Proč bič práská? Dalo by se do vesmíru jezdit výtahem? Mohli bychom kopírovat tak přesně, že by se dvě věci shodovaly atom po atomu? A nebo snad ještě přesněji?

[OPTIKA OLOMOUC]
[OPTIKA OLOMOUC]

Ač ty otázky vypadají naivně, odpověď na ně nemusí být jednoduchá. Navíc hledání odpovědi na zdánlivě nepotřebné otázky o fungování našeho světa nás může dovést k poznání, které přináší nečekaný užitek. Málokdo si dnes uvědomí, že než jsme mohli poprvé zavolat mobilem, přehrát si cédéčko, nechat se navigovat pomocí GPS, musel někdo začít tím, že si lámal hlavu nad podobnými otázkami.

Fyzik se vyznačuje tím, že se s takovýmito otázkami naučí potýkat, má z nich radost, na ledasjaké otázky dokáže najít odpověď - a na mnoho dalších přitom narazí. To, že studovaný fyzik je především efektivní "problem-solver", tedy řešič problémů, znamená, že se dobře uplatní téměř kdekoliv. Fyzikové uplatní své postupy nejen při vývoji a obsluze nových přístrojů, ale třeba v kapitálových trzích, naše absolventy najdete ve specializovaných laboratořích, ale i ve vedoucích pozicích účetní firmy, rozhlasu, ve vlastních firmách...

[OPTIKA OLOMOUC]
Proč být optikem?

Optika je o světle a světlo je zvlášť krásný a delikátní kousek přírody. [OPTIKA OLOMOUC] Úspěšným optickým experimentem se prý potěšil sám stvořitel dřív, než se pustil do všeho ostatního - a dnes se mu ani nedivíme. Světlo už dávno není jen na to, aby nám umožnilo koukat se kolem sebe a optik už se dávno nezabývá jenom tím, jak poskládat čočky do brýlí či dalekohledu. Světlem se přenášejí telefonní hovory i e-maily, řeže materiál a obrábějí součástky, operují oči, chytají atomy a chladí na pravděpodobně nejnižší teplotu v celém vesmíru, anebo zahřívají tak, že zažehnou termonukleární reakci. Světlem se čtou data zaznamenaná na CD, světlo nám umožňuje přesně změřit stavbu i vzdálenost k Měsíci s přesností na pár centimetrů, světlo nám řekne, co přesně obsahují zplodiny ve spalovacím motoru nebo z čeho se skládají hvězdy. Světlo nám prozradí, jak rychle se vůči nám hvězdy či galaxie pohybují - a na podobném principu prozradí i policistovi, jak rychle ho míjí naše auto. Optika patří k nejkrásnějším a nejdůležitějším součástem dnešní fyziky - však také Nobelova cena za fyziku šla optikům za nádherné objevy např. v letech 2005 nebo 2001.

Proč na optiku do Olomouce?

Otázky, které řešíme, jsou například: Lze pomocí světla manipulovat drobnými předměty jako s pinzetou? Dá se světelný svazek skroutit do šroubovice a jaké má pak vlastnosti? Jak nejlépe využít světla k přenášení tajných zpráv? Jak světlo využít k teleportaci, kvantovému počítání nebo kopírování? Jak ze světelných záblesků na nebi nad Argentinou vyčíst informaci o záhadných částicích přilétajících z vesmíru, které nesou neuvěřitelně velkou energii a nikdo neví proč? Anebo kolik informace vlastně může přenášet jediný foton?

[OPTIKA OLOMOUC]
[OPTIKA OLOMOUC]

Pokud vás nepřestaly vzrušovat otázky o tom, jak vlastně náš svět funguje a pokud máte v sobě kus odhodlání, odvahy a zvědavosti do problému se zakousnout a vůli udělat vše pro to, abyste zvítězili, jste na dobré adrese. Najdete tu týmy, se kterými se můžete pustit do objevování a být mezi prvními na světě, kteří nakouknou pod pokličku přírodě a nějakou z jejích záhad vyřeší. A protože věda je mezinárodní a naše optika je na mezinárodní úrovni - není problém se odsud dostat na další světová pracoviště.

________________________________________________________________

sites: optics.upol.cz, www.photonoptics.eu; keywords: Department of Optics, Palacky University, UP, Olomouc, Czech Republic, CR, light, optics, quantum optics, nonlinear optics, optical, wave, quantum, photon, photonics, photonic, laser, vortex, beam, detector, electronics, electronic, optometry; czech keywords: Katedra optiky, Prirodovedecka fakulta, Univerzita Palackeho, Olomouc, svetlo, kvantova optika, nelinearni optika, opticky, vlna, kvantum, foton, fotonika, fotonicky, laser, laserovy, svazek, detektor, elektronika, elektronicky, optometrie; webmaster: Miroslav Jezek;